مراقبت بعد از عمل مفصل زانو: کمپرس یخ و نحوه صحیح خوابیدن

مراقبت بعد از عمل مفصل زانو کمپرس یخ و نحوه صحیح خوابیدن

عمل جراحی تعویض کل زانو یک نوع عمل جراحی است که به موجب آن مفصل زانوی بیمار با مواد مصنوعی مانند تیتانیوم و پلاستیک جایگزین می‌شود. استئوآرتریت شدید (نوع فرسایشی و از هم گسیختگی) شایع‌ترین علت عمل جراحی تعویض مفصل زانو است. با توجه به ماهیت فوق العاده تهاجمی، عمل جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند پس از عمل درد شدیدی ایجاد کند، بنابراین یادگیری نحوه مدیریت آن بسیار مهم است. دو نوع عمل جراحی تعویض مفصل زانو وجود دارد: علت عمل جراحی تعویض کامل زانو و عمل جراحی بخشی از زانو. دوران بهبود پس از یک جایگزینی کامل طول می‌کشد – معمولاً 3 تا 5 روز در بیمارستان و یک دوره بهبودی از یک تا سه ماه پس از این عمل جراحی ضروری است.

مدیریت درد در خانه


استراحت کنید و پای خود را بالا ببرید

استراحت کنید و پای خود را بالا ببرید

هنگامی که از بیمارستان مرخص می‌شوید، به شما گفته می‌شود که برای چند روز اول استراحت کنید و پای خود را بالا بیاورید تا به کاهش تورم و التهاب کمک کنید. این کار همچنین درد را کاهش می‌دهد. در حالی که روی صندلی یا کاناپه نشسته‌اید، پای خود را با تعدادی بالش بپوشانید، اما سعی نکنید که زانوی خود را بیش از حد باز کنید و آن را دچار کشیدگی نمایید، در هنگام استراحت انعطاف پذیری زانوی خود را حفظ نمایید. تعدادی بالش زیر زانوی خود در شب در حالی که به پشت خوابیده‌اید قرار دهید تا آن را در سطحی بالاتر نگه دارید.

استراحت کامل در رختخواب پس از عمل جراحی ایده خوبی نیست زیرا برخی از حرکات (حتی در مفاصل اطراف مانند لگن و مچ پا) برای تحریک جریان خون و بهبودی مورد نیاز است. جوراب شلواری گنی نیز می‌تواند یکی دیگر از روش‌های مؤثر برای کاهش درد و تورم و جلوگیری از تشکیل لخته‌های خون باشد. این جوراب‌ها را در ابتدا در طول روز و شب بپوشید و پس از چند هفته تنها در زمان خواب از آن‌ها استفاده نمایید.

ابتدا یخ را روی زانوی خود اعمال کنید

ابتدا یخ را روی زانوی خود اعمال کنید

در حالی که زانوی شما هنوز در فاز حاد است (التهاب و درد شدید)، یخ را روی آن استفاده نمایید. کمپرس یخ یک درمان مؤثر برای همهٔ آسیب‌های عضلانی اسکلتی حاد است. درمان با یخ باید به ناحیه اطراف برش اعمال شود تا تورم و درد، به ویژه در ماهیچه‌ها کاهش یابد. یخ باید به مدت 20 دقیقه هر دو تا سه ساعت برای چند روز مصرف شود، سپس می‌توانید میزان استفاده را کاهش دهید زیرا درد و تورم از بین می‌رود.

کمپرس یخ روی زانو با استفاده از بانداژ یا وسیلهٔ حمایت کنندهٔ الاستیک نیز به کنترل التهاب کمک می‌کند، اما آن را بیش از حد سفت نکنید، زیرا محدود کردن کامل جریان خون می‌تواند باعث آسیب رسیدن بیشتر به مفصل زانو و بخش پایینی پای شما شود. برای جلوگیری از یخ زدگی روی پوست خود، بسته‌های ژل یخ زده یا یخ را در یک حوله نازک قرار دهید. اگر شما هیچ بسته یخ یا ژلی ندارید، از بسته‌های سبزیجات یخ زدهٔ یخچال فریزر خود استفاده کنید.

برای حرکت کردن در اطراف از عصای زیر بغل استفاده کنید

 برای حرکت کردن در اطراف از عصای زیر بغل استفاده کنید

برای چند هفته بعد از علت عمل جراحی تعویض مفصل زانو، سعی کنید از عصای زیر بغل خود برای راه رفتن استفاده کنید (که معمولاً توسط بیمارستان ارائه می‌شود) تا به زانو فشار وارد نشود. حرکت دادن زانو به میزان کم چند روز بعد از عمل، یک ایده خوب است، اما وارد آوردن وزن کل در حین پیاده روی باید به مدت یک یا دو هفته به تعویق افتد تا زمانی که عضلات اطراف زانو شروع به بهبودی و به دست آوردن قدرت کنند.

شما باید در طول 3 تا 6 هفته پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو قادر به بازگشت به بیشتر فعالیت‌های طبیعی روزانه (از جمله راه رفتن و خم شدن) باشید. برخی از دردهای همراه با راه رفتن و سایر حرکات زانو، بخصوص در شب، چند هفته پس از جراحی مفصل زانو امری عادی است. اگر مفصل زانوی راست شما تعویض شده است، رانندگی نکنید تا زمانی که به طور کامل بهبود یابید، که این امر ممکن است چند ماه طول بکشد. متخصص ارتوپد زمان مناسب برای رانندگی را به شما اطلاع خواهد داد.

داروهای خود را مطابف دستورالعمل مصرف کنید

برای شما احتمالاً داروهای ضد درد (به صورت خوراکی یا داخل وریدی) در بیمارستان تجویز می‌شود و سپس داروهای قوی تجویزی را به خانه می‌برید. این داروها ممکن است شامل مواد مخدر قوی مانند مورفین، فنتانیل یا اکسید کدون باشد که ممکن است برای چند هفته مصرف شود. دارو بخش مهمی از مدیریت درد شماست، به طوری که باید به دقت دستورالعمل‌های دکتر را دنبال کنید و آگاه باشید که مصرف بیش از حد داروهای ضد درد می‌تواند به اعتیاد منجر شود.

به طور متناوب، شما ممکن است از ضد التهاب غیر استروئیدی تجویز شده (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن، یا داروهای ضد درد مانند تایلنول استفاده کنید. پس از چند هفته، ممکن است بتوانید از ضد دردهای ضعیف‌تر که نیاز به نسخه ندارند استفاده نمایید. مراقب باشید که هیچ دارویی را با معده خالی مصرف نکنید، زیرا این داروها می‌توانند باعث آسیب رساندن به دیوارهٔ معده شما و افزایش خطر بروز زخم معده شوند. همچنین کرم‌های ضد درد که حاوی کپسایسین، منتول و یا سالیسیلات می‌باشند نیز مفید هستند. پزشک شما همچنین ممکن است آنتی بیوتیکهای کوتاه مدت را تجویز کند تا خطر عفونت کاهش یابد.

استفاده از حرارت مرطوب بعد از مرحله حاد

استفاده از حرارت مرطوب بعد از مرحله حاد

 پس از این که التهاب و درد در داخل و اطراف زانوی شما تا حد زیادی کاهش یافت، می‌توانید از حرارت مرطوب استفاده کنید. استفاده از حرارت موجب اتساع ملایم رگهای خونی و کمک به کاهش هر گونه سفتی می‌شود. کیسه‌های گیاهی میکرویو به خوبی عمل می‌کنند و اغلب با آروماتراپی (مانند اسطوخدوس) که دارای خواص آرامش بخش هستند، ترکیب شده‌اند.

پس از مشورت با پزشک، پای خود را در یک حمام نمکی گرم اپسوم بگذارید. این کار می‌تواند درد و تورم را به به خصوص در عضلات به طور طور قابل توجهی کاهش دهد. منیزیم در نمک کمک می‌کند تا عضلات ریلاکس شوند. با این حال، تا زمان بسته و خشک شدن زخم از خیس کردن آن پرهیز نمایید.

درمان‌های پزشکی


درمان فیزیکی

درمان فیزیکی بخش مهمی از روند بهبود بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو است و می‌تواند بلافصله پس از 48 ساعت بعد از عمل جراحی شروع شود. درمانگرطب فیزیکی می‌تواند به شما در کشش مناسب، موبیلیزاسیون و تمرینات تقویتی کمک نماید تا سلامت زانوی خود را به دست آورید. اغلب از موبیلایزرهای زانو برای تثبیت زانو در طی درمان فیزیکی استفاده می‌شود.

فیزیوتراپی معمولاً 2 تا 3 الی 4 هفته در هفته به مدت 6 تا 8 هفته لازم است تا به طور مثبت روی زانویی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است تأثیر بگذارد. این برنامه شامل پیاده روی و تمرینات تقویتی زانو خواهد بود. در صورت نیاز، یک متخصص طب فیزیکی می‌تواند عضلات پای شما را با استفاده از روش الکتروتراپی، مانند تحریک الکترونیکی عضلات تحریک، منقبض و تقویت کند. برای کنترل درد، یک درمانگر طب فیزیکی می‌تواند یک دستگاه TENS (تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست) را روی زانو استفاده کند.

استفاده از دستگاه حرکتی مداوم غیر فعال

استفاده از دستگاه حرکتی مداوم غیر فعال

دستگاهی که می‌تواند بهبود زانو را سرعت بخشد و سفتی را کاهش دهد، دستگاه حرکتی مداوم غیر فعال (CPM) است. دستگاه CPM به پایی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است متصل شده و به طور خودکار به مدت چند ساعت زانو را از طریق حرکات مختلف حرکت می‌دهد در حالی که بیمار آرام است. این نوع ورزش غیر فعال می‌تواند گردش خون را بهبود بخشد و خطر ابتلا به زخم / انقباض بافت‌های نرم اطراف زانو را کاهش دهد.

ماشین‌های تمرین CPM همچنین به جلوگیری از تشکیل لخته شدن خون در پاها کمک می‌کنند. برخی از متخصصان طب فیزیکی، پزشکان شغل درمانی و متخصصین فیزیوتراپی (پزشکان توانبخشی) ماشین‌های CPM را در کلینیک خود دارند.

استفاده از روش‌های جایگزین


درمان طب سوزنی را امتحان کنید

طب سوزی شامل استفاده از سوزن‌های بسیار نازک در نقاط خاص انرژی در پوست / عضله جهت تلاش برای کاهش درد و التهاب و تحریک بهبود است. طب سوزنی معمولاً برای کنترل درد بعد از عمل جراحی توصیه نمی‌شود و فقط باید به عنوان یک گزینه ثانویه مورد توجه قرار گیرد، اما بر اساس گزارش‌های به دست آمده، می‌توان طب سوزنی را برای تسکسن بسیاری از انواع مختلف آسیب‌های عضلانی اسکلتی مفید دانست. اگر بودجه شما برای هزینه کردن جهت انجام طب سوزنی مناسب است، ارزش امتحان کردن دارد.

بر طبق اصول طب سنتی چینی، طب سوزنی با آزاد کردن مواد مختلف از جمله اندورفین‌ها و سروتونین، درد و التهاب را کاهش می‌دهد.

ماساژ عمیق بافت

عمل جراحی تعویض مفصل زانو شامل برش دادن عضلات اطراف مفصل زانو می‌شود تا سطح مشخص شود و انتهای استخوان‌ها قابل مشاهده باشند. به همین دلیل، عضلات در معرض ترومای شدید قرار می‌گیرند که منجر به بروز التهاب و اسپاسم پس از عمل جراحی می‌شود. ماساژ عمیق بافت از چند هفته پس از عمل جراحی کمک کننده است، زیرا باعث کاهش اسپاسم عضلانی، مبارزه با التهاب و القاء آرامش می‌شود. با یک ماساژ پا به مدت 30 دقیقه شروع کنید که در طی آن بر روی ران و عضلات همسترینگ تمرکز می‌شود. اجازه دهید درمانگر به اندازه‌ای عمیق ماساژ دهد که بتوانید بدون عقب کشیدن پا آن را تحمل نمایید.

همیشه بلافاصله پس از ماساژ آب زیادی بخورید تا مواد زائد التهابی و اسید لاکتیک از بدن شما خارج شود. عدم انجام چنین کاری ممکن است موجب سردرد یا تهوع خفیف شود.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *