روش های درمان صافی کف پا: کاهش وزن، کفی طبی و عمل جراحی

روش های درمان صافی کف پا

اگر به قسمت داخلی پای افراد بزرگسال نگاه کنید معمولاً می‌‌توانید انحنای قسمت میانی آن را به سمت بالا مشاهده کنید که به این انحنا، قوس کف پا گفته می‌شود. تاندون‌ها طناب‌های محکمی هستند که به قسمت پاشنه پا و استخوان پا متصل شده‌اند و در ایجاد این قوس نقش دارند. تعداد زیادی از تاندون‌های کف پا و ساق پا در ایجاد قوس و انحنای قسمت میانی کف پا نقش دارند. هنگامی‌که همه تاندون‌ها در حالت طبیعی قرار داشته باشند کف پا دارای قوس متوسط تا نرمال خواهد بود. هنگامی‌که تاندون‌ها به سمت پایین کشیده شده باشند از قوس کف پا کاسته می‌شود یا از بین می‌‌رود که بین حالت صافی کف پا یا کف پای صاف گفته می‌شود.

 درمان صافی کف پا در منزل


 از کفش‌های محافظ استفاده کنید

 صرفه نظر از نوع صافی کف پا باید از کفش‌های استفاده کنید که به بهترین حالت ممکن از قوس کف پا محافظت می‌کنند و مزایای زیادی را به همراه دارند. استفاده از این کفش‌ها باعث تسکین علائم و نشانه‌های حاصل از صافی کف پا در کمر، پا و ساق می‌شود. بنابراین سعی کنید یک کفش ورزشی مناسب و راحت برای پیاده روی انتخاب کنید که به اندازه کافی قوس داشته باشد، در قسمت پنجه تنگ نباشد و پاشنه آن منعطف و محکم باشد. محافظت از قوس پا از میزان فشار در تاندون آشیل و درشت نی خلفی می‌کاهد. از پوشیدن کفش‌هایی که پاشنه آن‌ها بیشتر از ۲۱.۵ اینچ است خودداری کنید زیرا باعث کوتاه شدگی و سفت شدن تاندون آشیل می‌شوند. از سوی دیگر پوشیدن کفش پاشنه تخت نیز پیشنهاد نمی‌شود زیرا فشار زیادی را به پاشنه پا وارد می‌‌کند بنابراین سعی کنید از کفش‌های استفاده کنید که حدود ۱.۴ یا ۱.۲ دهم اینچ پاشنه دارند. برای انتخاب کفش حساسیت زیادی به خرج دهید و سعی کنید از اواخر روز به خرید کفش بپردازید زیرا در این ساعات معمولا به علت تورم و فشار کمی که به قوس پا وارد می‌شود پاها در بزرگ‌ترین حالت ممکن قرار دارند.

 از کفی‌های استفاده کنید که مخصوص شما ساخته شده است

کفی مناسب صافی کف پا

 اگر صافی کف پای شما منعطف است و به طور کامل سفت نشده است و شما در طول روز ساعت بسیار زیادی را در حال راه رفتن یا ایستادن سپری می‌‌کنید سعی نمایید از کفی طبی که متناسب با پای شما ساخته شده است استفاده کنید. کفی‌های طبی کمی سفت هستند که درون کفش قرار می‌گیرند و از قوس کف پا محافظت می‌کنند و به بهبود بیومکانیک در هنگام راه رفتن، ایستادن و دویدن کمک می‌نمایند. کفی‌های طبی با ارائه خاصیت جذب ضربه، ریسک احتمال بروز مشکل در سایر مفاصل بدن از قبیل مفصل مچ پا، مفصل زانو، مفصل لگن و ناحیه لومبر را کاهش می‌‌دهند. استفاده از کفی طبی با گذر زمان نمی‌‌تواند کمکی به بهبود قوس پا نماید یا بد شکلی ساختاری آن را برطرف کند. متخصصین درمان دستی، متخصص فیزیوتراپی، متخصص آسیب شناسی استخوان، و متخصص پا می‌تواند کفی طبی بسازد. استفاده از کفی طبی مستلزم ساخت یک کفی مناسب است و برخی از بیمه‌های سلامت هزینه تهیه کفش طبی را نیز در طرح خود پوشش می‌‌دهند، در غیر این صورت می‌توانید از کفی‌های آماده موجود در بازار استفاده کنید و هزینه کمتری را پرداخت نمایید. این کفی‌ها می‌‌توانند قوس مناسبی را برای پای شما ایجاد کنند. در حقیقت در برخی موارد که پزشکان کفی‌های آماده را با کفی‌های مخصوص مقایسه می‌کنند کارایی برابر آن‌ها را تایید می‌کنند.

 اگر اضافه وزن دارید وزن خود را کاهش دهید

 اگر شما اضافه وزن دارید و دچار چاقی هستید کاهش وزن اضافی با مزایای بیشماری از قبیل کاهش فشار از روی استخوان، رباط و تاندون پا همراه خواهد بود و جریان خون در این نقاط به خوبی گردش پیدا خواهد کرد. کاهش وزن نمی‌‌تواند به بهبود صافی کف پای سفر کمک کند اما با آثار مثبتی برای سایر انواع صافی کف پا همراه است. در اکثر زنان مصرف کمتر از ۲۰۰۰ کالری در طول روز و انجام دادن تمرینات ورزشی سبک باعث کاهش وزن در طول هفته می‌شود. اکثر مردان نیز در صورتی که روزانه کمتر از ۲۲۰۰ کالری در طول روز دریافت کنند شاهد کاهش وزن خود خواهند بود. تعداد زیادی از افراد چاق صافی کف پا دارند و دچار چرخش مفصل مچ شده‌اند که این امر باعث ایجاد پای ضربدری می‌شود. گاهی اوقات زنان باردار در اواخر دوران بارداری دچار صافی کف پا می‌شوند که معمولا پس از تولد نوزاد این وضعیت بهبود می‌یابد. برای کاهش وزن سعی کنید گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، غلات کامل، میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید و مقدار زیادی آب بخورید از مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده مانند نوشابه خودداری نمایید.

 درمان صافی کف پا


 سعی کنید از فیزیوتراپی بهره بگیرید

 اگر شما دچار صافی کف پای منعطف شده‌اید و ضعیف شدن یا سفت شدگی تاندون و رباط در بروز این عارضه نقش داشته باشد باید از برنامه توانبخشی بهره بگیرید. متخصص فیزیوتراپی می‌‌تواند تمرینات کششی و تقویتی مخصوص پا، تاندون آشیل و عضلات ساق پا را به شما آموزش دهد و به بهبود وضعیت قوس پای شما کمک نماید و به رفع صافی کف پا بپردازد. معمولاً برای بهبود مشکلات مزمن پا، شما به مدت ۴ تا ۸ هفته و هفته‌ای دو تا سه جلسه به فیزیوتراپی نیاز دارید. تمرینات کششی برای رفع سفتی تاندون آشیل شامل قرار دادن دست روی دیوار و به طور همزمان کشیدن یکی از پاها به سمت بیرون می‌باشد. باید اطمینان حاصل کنید که پای خود را به قدری کشیده‌اید که بتوانید کشش قسمت فوقانی پاشنه پای خود را احساس کنید حدود ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید و روزی ۵ تا ۱۰ بار به تکرار این تمرین بپردازید. متخصص فیزیوتراپی می‌تواند چسب مخصوص استفاده کند و قسمت میانی پای شما را ببندد تا با ایجاد قوس مصنوعی پا به صورت موقت به تسکین علائم شما کمک نماید. متخصص فیزیوتراپی همچنین می‌تواند برای درمان التهاب و حساسیت قوس پا، که خار پاشنه نام دارد و یکی از عوارض شایع صافی کف پا است از اولتراسوند تراپی بهره بگیرد.

 با متخصص پا مشورت کنید

 متخصص پا به پزشکی گفته می‌شود که در زمینه اختلالات و بیماری‌های مربوط به پا از قبیل صافی کف پا تخصص دارد. متخصص پا وضعیت پای شما را بررسی می‌نماید و سعی می‌‌کند به این نتیجه برسد آیا صافی کف پای شما مادرزادی بوده و از هنگام تولد وجود داشته است یا آنکه اکتسابی است و در طول زندگی به وجود آمده است. پزشک به کمک اشعه ایکس به بررسی آسیب دیدگی، شکستگی یا دررفتگی استخوان پا می‌پردازد. پزشک بر اساس شدت علائم شما و علت بروز صافی کف پا انجام مراقبت‌های تسکین دهنده مانند استراحت کردن، استفاده از کمپرس یخ، و مصرف داروهای ضد التهاب، استفاده از بریس، یا گچ گرفتن پا، درمان ارتوپدی، و انجام عمل جراحی را پیشنهاد می‌کند. شیوع صافی کف پای اکتسابی، در زنان ۴ برابر بیشتر از مردان است و معمولاً در سن ۶۰ سالگی رخ می‌دهد. انجام عکسبرداری به کمک اشعه ایکس یک روش عالی برای تشخیص مشکلات استخوان است اما نمی‌تواند وجود مشکلات مربوط به بافت‌های نرم از قبیل تاندون و رباط را نشان دهد. متخصص پا در زمینه انجام جراحی‌های کوچک پا تخصص دارد اما انجام دادن جراحی‌های پیچیده‌تر در حوزه جراحی ارتوپدی قرار می‌گیرد.

 با پزشک خود در خصوص روش‌های جراحی مشورت کنید

 اگر صافی کف پا باعث بروز مشکلات بسیار زیادی برای شما شده است و استفاده از کفش و کفی طبی، کاهش وزن و جلسات فیزیوتراپی نتوانسته است به شما کمک کند با پزشک خود در خصوص روش‌های جراحی موجود برای درمان این عارضه مشورت کنید. ممکن است پزشک از سی تی اسکن، اسکن ام آر آی یا التراسوند تشخیصی برای ارزیابی بهتر بافت نرم پای شما استفاده کند. در مواردی که شما دچار صافی کف پای غیر قابل انعطاف هستید به ویژه در مواردی که این عارضه به علت اتصال دو یا چند استخوان در پا به وجود آمده است انجام عمل جراحی پیشنهاد می‌شود. در مواردی که شما دچار سفتی مزمن تاندون آشیل هستید و این تاندون کوتاه شده است انجام عمل جراحی با هدف افزایش طول آن پیشنهاد می‌‌شود و در مواردی که تاندون آشیل شل و کشیده شده است انجام عمل جراحی با هدف کوتاه کردن آن ضروری خواهد بود. پزشکی خانوادگی شما در زمینه پا، استخوان، و مفصل تخصص ندارد بنابراین در صورت نیاز به انجام عمل جراحی باید به جراحی ارتوپد مراجعه کنید. جراح در ابتدا یکی از پاهای بیمار را عمل می‌‌کند تا هیچگونه تداخلی در فرایند زندگی روزمره او ایجاد نشود. عوارض احتمالی عمل جراحی عبارتند از: عدم بهبود استخوان‌های پیوند خورده، بروز عفونت، کاهش دامنه حرکات پا و مچ، بروز درد مزمن. دوران بهبود در عمل جراحی به نوع عمل، ضروری بودن شکستن و پیوند مجدد استخوان، و تغییر دادن رباط و تاندون بستگی دارد اما معمولا چند ماه طول می‌کشد تا بیمار به طور کامل بهبود یابد. برخی از بیماری‌ها در بروز صافی کف پا نقش دارند که عبارتند از: دیابت، پوکی استخوان، آرتریت روماتوئید، بیماری شل شدگی رباط از قبیل سندروم مارفان یا سندروم اهلرز دنلوس.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *