پیشگیری و درمان پای پرانتزی کودک با فیزیوتراپی و ویتامین غذایی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به عارضه‌ای گفته می شود که شخص هنگام راست ایستادن زانوهایش از هم فاصله داشته باشد (در هنگامی که پاها جفت است). داشتن پاهای پرانتزی برای کودکان زیر 18 ماه طبیعی است. اما در صورت ادامه یافتن این عارضه، والدین باید نگران شوند. این مشکل، در میان کودکان شایع است. پای پرانتزی نوعی اختلال در ساختار پا می‌باشد. اگر این عارضه در دوره های اولیه درمان نشود، مشکلات جدی در بزرگسالی برای شخص ایجاد می کند. والدین کودک باید به محض اطلاع از پاهای پرانتزی وی، درمان را شروع کنند. داروها و جراحی‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به درمان این وضعیت کمک کنند. در مقابل راه‌حل‌های طبیعی بسیاری هم شناخته شده اند که در درمان پاهای پرانتزی اثربخش هستند.
کمبود ویتامین D، بیماری بلانت، رشد غیر طبیعی استخوان‌ها، مسمویت با فلوراید یا جیوه و شکستگی استخوان که به طور طبیعی بهبود نیافته است، از شایع ترین علل بروز این عرضه هستند. تشخیص این بیماری بسیار راحت است. همانطور که از اسم این عارضه پیداست، طرز قرارگیری پاهای کودک مبتلا به پاهای پرانتزی در حالت ایستاده، به شکل پرانتز است. پیش از شروع درمان (درمان خانگی یا با دارو) باید با پزشک خود در رابطه با اثربخشی درمان و نداشتن عوارض جانبی برای بدن مشورت کنید. بهتر است که سعی کنید بدون استفاده از جراحی، عارضه را درمان کنید. در ادامه چند نوع درمان طبیعی و خانگی که می‌تواند در بهبود این عارضه به شما کمک کند آمده است:

مداوای طبیعی پاهای پرانتزی


نقش ویتامین D در پای پرانتزی

ویتامین D یکی از مهمترین مواد مغذی است که برای درمان مشکل پاهای پرانتزی به کمکتان می آید. احتمال ابتلا به پاهای پرانتزی در میان کسانی که کمبود ویتامین D دارند، بیشتر است. این ویتامین بسیار مهم است و باید برای درمان این عارضه مصرف شود. میزان توصیه شده مصرف این ماده برای کودکان 400 تا 1000  IU در روز می‌باشد. این میزان برای بزرگسالان 1500 تا 1000  IU در روز است. همچینین ضروری است که شخص هر روز آفتاب بگیرد، زیرا نور خورشید مقادیر زیادی ویتامین D دارد. در صورتی که به کمبود ویتامین D مبتلا هستید، استفاده از مواد غذایی سرشار از مکمل‌ها، مانند ماهی و تخم مرغ، بهترین روش درمانی طبیعی برای شما است.

درسنین اولیه کودکی، مواد شیمیایی و ترکیباتی در بدن کودک وجود دارد که بر رشد استخوان ها تاثیر منفی گذاشته و همچنین می تواند به پرانتزی شدن پاهای وی منجر شود. به همین دلیل ضرروی است که هرکسی از بدن خود رفع مسمومیت کند. همچنین بهتر است که این کار در سنین رشد کودک انجام شود تا از ریسک ابتلا به عارضه پاهای پرانتزی کاسته شود. در صورتی که  سرب و فلوراید در بدن کودک ذخیره شود، ممکن است بعدها به ضعف استخوان‌های  وی منجر شود. استفاده از کلسیم و منیزیم هیدورکسید می تواند به رفع مسمومیت با فلوراید کمک کند. اگر لوله‌کشی ساختمان از جنس سرب است، بهتر است که آنها را باید PVC و لوله‌ های مسی تعویض کرد، زیرا این مواد برای سلامتی کم‌خطرتر هستند. همچنین درهنگام نوشیدن آب لوله‌کشی، باید از سیستم تصفیه آب استفاده نمود، زیرا این سیستم‌ها به شما کمک می کنند تا از شر فلزات سنگین و فوراید آب خلاص شوید.

ماساژ یکی از بهترین روش‌های درمانی برای بسیاری از بیماری ها، از جمله التهاب، درد و خشکی مفاصل است. در صورت وجود عارضه پاهای پرانتزی در کودکتان نباید از این روش درمانی طبیعی غافل شوید، زیرا این روش درمانی در کودکان نابالغ بسیار اثربخش است. هنگامی که از این روش درمانی طبیعی برای کودکان بهره ببرید، استخوان‌هایشان دوباره صاف خواهند شد. برای این منظور باید به پزشکی مراجعه کنید که تجربه زیادی در درمان پاهای پرانتزی داشته باشد. در جلسه درمانی، پزشک پاهای کودک را برای مدتی طولانی عقب و جلو می‌کند. مراجعه به پزشک در سنین رشد کودک بسیار حائز اهمیت است. همچنین در صورتی که می‌خواهید نتیجه بهتری از درمان بگیرید، بهتر است که از کودک خود بخواهید در حالت درازکش یا هنگام خواب از بریس زانو استفاده کند. برای انجام این روش درمانی باید یکی از پاهای خود را بلند کرده (در صورتی که کسی همراهتان هست، از او بخواهید تا این ماساژ را برایتان انجام دهد) و سپس زانویتان را خم کنید. در مرحله آخر باید پایتان را به سمت  سینه خود بالا بکشید. بهتر است در هنگام انجام این روش درمانی، کسی به شما کمک کند زیرا در این صورت نتایج بهتری خواهید گرفت. بایستی این حرکات را چندین بار در روز انجام دهید تا برای شما مفید واقع شوند. همچنین در صورت مراجعه به پزشک برای درمان این مشکل، ممکن است که او کفش‌ها یا بریس‌های مخصوصی را تجویز کند که برای درمان پاهای پرانتزی مفید هستند.

تقویت پا

با انجام این تمرینات، شما فشار را از روی مفاصل خود کم خواهید کرد. همچنین عضلات پای شما تقویت خواهد شد. اما ممکن است این روش درمانی عوارض جانبی نیز داشته باشد. این روش برای هرکسی جواب نمی‌دهد؛ اما درمواردی هم اثربخش بوده است. اگر مدتی است که این روش درمانی را انجام می‌دهید ولی نتیجه‌ای مشاهده نکرده‌اید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. برای انجام این تمرینات باید به پشت روی میز دراز بکشید. سپس زانویتان را کاملاً خم کنید تا وقتی که پا عضلات باسن را لمس کند. در صورتی که می‌خواهید به نتایج بهتری دست یابید، باید این حرکات را چندین بار در هفته برای چند ماه انجام دهید. این روش برای درمان عارضه پای پرانتزی که درمراحل اولیه قرار دارد، اثر بخش است.

یوگا یکی از موثرترین روش‌های درمانی طبیعی برای بهبود مشکل پاهای پرانتزی می‌باشد. همه می‌دانند که انجام تمرینات یوگا کار آسانی نیست. ولی اگر برای انجام این تمرینات تلاش کنید، در آن صورت انعطاف پذیری و هم‌ترازی پاهایتان را به طرز خارق‌العاده‌ای افزایش خواهید داد. بسیاری از افراد مبتلا به پای پرانتزی نمی‌توانند تمرینات یوگا را انجام دهند. اما افرادی که این تمرینات را انجام می‌دهند کمک شایانی به اصلاح وضعیت بدن خود می‌کنند. مداوای کسی که تمرینات یوگا را انجام می دهد قطعی است. بهتر است که افراد مبتلا به پای پرانتزی برای نزدیک کردن پاهایشان به همدیگر از تمرینات یوگا استفاده کنند. حرکت سر گاو (گوموک آسانا) و مجموعه حرکات خم شدن به جلو از جمله حرکات یوگا هستند که بیشتر از سایر حرکات برای درمان این عارضه توصیه می‌شوند. با استفاده از این روش، به خود کمک می‌کنید تا پاهایتان را در کنار هم قرار دهید، وضعیت بدنتان را اصلاح کنید و عضلاتتان را تقویت کنید. برای اصلاح پای پرانتزی از بند یوگا نیز استفاده می‌شود که به تقویت استخوان‌هایتان کمک می‌کند.

پیلاتس برای پای پرانتزی

پیلاتس روش درمانی موثر دیگری برای پای پرانتزی است، زیرا پزشکان زیادی اثربخشی این حرکات را اثبات کرده‌اند. این تمرینات شباهت بسیار زیادی به یوگا داشته و مانند یوگا، در درمان پای پرانتزی اثربخش هستند.  پیلاتس درمان طبیعی فوق‌العاده‌ای برای تقویت عضلات پا می‌باشد (به خصوص در افراد مبتلا به پای پرانتزی). اگر می‌خواهید عضلات اطراف زانو و بالای آن را تقویت کنید، تمرینات پیلاتس بسیار برای شما اثربخش خواهد بود. تکنیک‌های زیادی در پیلاتس وجود دارد که می‌توان برای افراد مبتلا به پای پرانتزی استفاده شود. تمرین Ballerina و roll up، تمرینات بسیار موثری در پیلاتس هستند که پاهایتان را تنظیم کرده و عضلات شکمی شما را نیز تقویت می‌کنند. در صورتی که می‌خواهید این دو حرکت را انجام دهید، به پشت دراز بکشید. پاهایتان را بالا بیاورید. همچنین  سعی کنید پاهایتان را در کنار هم نگاه دارید. سپس پاهایتان را به سمت بالا و پایین حرکت دهید. در هنگام بلند کردن نیم‌تنه بالایی، عضلات شکمی‌تان نیز منقبض خواهند شد. در هنگام انجام این تمرینات باید دم و بازدم بسیار سریعی داشته باشید. این حرکات را می‌توانید روی زمین و یا روی تخت انجام دهید.

آتل برای پای پرانتزی

در صورت ابتلای کودکتان به پای پرانتزی، بهتر است که از بریس و آتل برای درمانش استفاده کنید. بریس یا آتل را روی پای وی ببندید و بگذارید برای مدتی به همان شکل بماند. با استفاده از بریس و آتل پای کودک صاف خواهد شد. در هنگام خواب نیز می‌تواند از آتل استفاده کرد.

فیزیوتراپی نیز یکی دیگر از درمان‌های طبیعی بسیار موثر است که برای درمان پای پرانتزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید برای درمان پای پرانتزی از این روش استفاده کنید، باید به پزشک دارای گواهی فیزیوتراپی مراجعه کنید. فیزیوتراپ تمرینات صحیح برای تقویت عضلات پا را به شما نشان خواهد داد. در صورتی که می‌خواهید بهترین نتیجه را کسب کنید، این نوع تمرینات را با فیزیوتراپ خود انجام دهید. درغیر این صورت ممکن است، انجام این تمرینات باعث بروز مشکلات دیگر شود.فیزیوتراپی نیز یکی دیگر از درمان‌های طبیعی بسیار موثر است که برای درمان پای پرانتزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید برای درمان پای پرانتزی از این روش استفاده کنید، باید به پزشک دارای گواهی فیزیوتراپی مراجعه کنید. فیزیوتراپ تمرینات صحیح برای تقویت عضلات پا را به شما نشان خواهد داد. در صورتی که می‌خواهید بهترین نتیجه را کسب کنید، این نوع تمرینات را با فیزیوتراپ خود انجام دهید. درغیر این صورت ممکن است، انجام این تمرینات باعث بروز مشکلات دیگر شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *